Zakwaszenie organizmu to efekt przede wszystkim niewłaściwego trybu życia, jaki wiele osób prowadzi. Do zakwaszenia dochodzi wówczas, gdy prowadzimy siedzący tryb życia, mało się ruszamy, nie uprawiamy sportów, a przy tym źle się odżywiamy. Żywność przetworzona nie jest zdrowa, a w tej chwili większość z nas inwestuje w dania gotowe i produkty dostępne w sklepie. Trudno żeby ktoś samodzielnie wykonywał dla siebie codziennie czekoladki czy wypiekał sam chleb każdego ranka, ale istnieją takie produkty, których nie należy kupować i zajadać w dużej ilości. Tymczasem większość z nas wchodząc do sklepu nie czyta etykiet, nie sprawdza w czym jest ile konserwantów, barwników i ulepszaczy - w efekcie cierpi nasze zdrowie. Powodem zakwaszenia organizmu może być również zbyt mało urozmaicona dieta - nie wolno ograniczać się wciąż do tego samego, lecz sięgać po nowe smaki, a przede wszystkim zajadać produkty należące do różnych grup żywieniowych. Dlaczego to wszystko jest tak ważne? Czemu zakwaszenie organizmu może mieć tragicznie skutki? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tekście!
Zakwaszenie - czym jest i czym grozi?
Skala pH wynosi od 0 do 14. Różne płyny w organizmie mają inne pH, począwszy od soku żołądkowego, którego pH wynosi 2, a skończywszy na krwi, która powinna mieć pH w przedziale 7,35 – 7,45, czyli jak widać bardzo wąskim. Odchylenia w tych zakresach prowadzą do powstania odczynu zbyt zasadowego lub zbyt kwaśnego - jedno i drugie jest groźne dla zdrowia. Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej może prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji zdrowotnych, ponieważ środowisko kwaśne sprzyja rozmaitym chorobom - w tym również nowotworom.
Zakwaszenie organizmu - objawy i zalecenia
Zakwaszenie organizmu wynika z wielu przyczyn, które już wymieniono we wstępie. Przede wszystkim to efekt złej diety i zbyt małej ilości ruchu. Przyczyny zakwaszenia pokazują zatem możliwości rozwiązania problemu - trzeba jeść więcej świeżych warzyw i owoców oraz mniej żywności przetworzonej. Trzeba też bardziej zadbać o swoją formę, zacząć ćwiczyć, więcej się ruszać, unikać silnego, długotrwałego stresu i nauczyć się relaksować. Jednak żeby zmienić swoje przyzwyczajenia nim nadejdzie choroba, najlepiej jest poszukać objawów zakwaszenia, które zawsze występują.
Wysypiasz się, ale wstajesz i tak będąc zmęczona/zmęczony? Odczuwasz zmiany nastroju, które wcześniej Ci się tak gwałtownie nie przydarzały? A może masz kłopoty z koncentracją i z zapamiętywaniem? Pewnie łączysz to ze zmęczeniem, jednak jest to skutek zakwaszenia, które wpływa również na psychikę człowieka i jego układ nerwowy. Odbija się też na wyglądzie - pojawiają się problemy skórne, włosy są matowe, a nawet zaczynają wypadać itp. Objawów jest jednak więcej - mogą pojawiać się skurcze łydek, sztywnienie szyi, zmniejszenie masy kostnej, osteoporoza, reumatyzm, zapalenie ścięgien, migrujące bóle stawów, bóle głowy, zajady w kącikach ust, łamliwość paznokci predyspozycje do zapalenia jelit, podrażnienie i pieczenie dróg moczowych, katar itd.
.